Miesiąc: marzec 2023
Zmiany przy przemieszczaniu ze zwierzętami z Ukrainy
SZCZEPIENIA LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH
FMD Pryszczyca w Eurazji i na Bliskim Wschodzie
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grójcu informuje o pojawieniu się na Bliskim Wschodzie serotypu wirusa pryszczycy SAT2 egzotycznego dla tego regionu oraz Eurazji. W grudniu ub. roku stwierdzono ogniska pryszczycy (SAT2) w Iranie.
Pryszczyca (FMD) jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową atakującą bydło, owce i kozy i świnie i inne zwierzęta parzystnokopytne. Transmisja wirusa odbywa się drogą oddechową i ustną. Zarażone zwierzęta wydalają wirusa we wszystkich wydzielinach (ślinie, moczu, kale, mleku). FMD rozprzestrzenia się poprzez przemieszczanie się zwierząt, może być również przenoszona przez zanieczyszczoną odzież, obuwie, sprzęt i pojazdy. U zarażonych zwierząt pojawia się gorączka i pęcherze/owrzodzenia na dystalnych częściach kończyn, w jamie ustnej, nosie, pysku i sutkach. Obserwuje się depresję, utratę apetytu, utratę masy ciała, kulawiznę i spadek laktacji. Niektóre zwierzęta mogą być zakażone subklinicznie, zwłaszcza małe przeżuwacze. Młodsze zwierzęta mogą umierać z powodu nagłej niewydolności serca.
Pryszczyca (FMD) jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zwierzęcych i dlatego uważa się, że jej monitorowanie i zwalczanie ma największe znaczenie. FMD nie powoduje choroby u ludzi. Choroba podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania. Zwalczenie FMD w stadzie odbywa się poprzez zabicie zwierząt w ognisku choroby i utylizację ich zwłok.